Pomysły na warzywny farsz do pierogów
Pierogi to jedno z najpopularniejszych tradycyjnie polskich dań na naszych stołach. Są proste w wykonaniu, smaczne i mogą być podawane zarówno na słodko, jak i na słono. Co więcej, są świetnym sposobem na przemycenie do diety dziecka większej ilości warzyw. Sprawdź pomysły na niecodzienne nadzienia do pierogów oraz warzywne alternatywy dla mięsnego farszu. Wykorzystaj mrożonki w szybszym przygotowywaniu nadzienia i urozmaić dietę swojej rodziny.
Nadzienie do pierogów brokułami i fetą
Do przygotowania wegetariańskiego farszu z brokułami będziesz potrzebować małej główki brokułu. Umyj go i podziel na małe różyczki, by przyspieszyć gotowanie. Możesz też wykorzystać paczkę mrożonych różyczek brokułu Hortex. Wówczas oszczędzisz sobie nieco pracy związanej z myciem i krojeniem.
Warzywo należy gotować do miękkości w osolonej i lekko posłodzonej wodzie. Może być nawet nieco rozgotowane, by ułatwić jego rozdrabnianie do farszu.
Po wystudzeniu różyczki należy rozgnieść widelcem. Lepiej nie mielić ich blenderem, mimo iż to przyspiesza pracę. Chodzi o to, by nie tworzyły jednorodnej papki. Nieregularne kawałki nadadzą farszowi ciekawszą, bardziej chrupiącą konsystencję. Sprawią też, że pierogi wygodniej będzie lepić (farsz nie będzie spływał).
Do brokułów należy dodać wybrany ser feta oraz rozgniecione świeże ząbki czosnku. Całość wymieszać, jeszcze chwilę ugniatając widelcem. Następnie doprawić pieprzem i ewentualnie solą (warto uprzednio spróbować nadzienia, gdyż brokuł był już gotowany w soli, a sam ser również należy do słonych). Farsz należy umieścić w klasycznym cieście pierogowym. Pierogi po ugotowaniu w osolonej wodzie można dodatkowo podsmażyć na maśle z cebulką i czosnkiem.
Superszybki farsz na pierogi w stylu azjatyckim
Pierogi w stylu azjatyckim można gotować w wodzie lub na parze. Nadzienia, jakie wykorzystuje się w Azji, często są na bazie owoców morza lub warzyw. Najprostszy farsz tego typu można wykonać ze świeżej lub mrożonej włoszczyzny, a więc pokrojonej w cienkie paski marchewki, korzenia pietruszki, selera oraz posiekanego pora.
Warzywa z odrobiną tłuszczu należy wrzucić do woka lub innej głębokiej patelni i podsmażyć wraz z posiekaną cebulką. Następnie dodać sos sojowy (zwykły lub grzybowy) i posiekane grzyby – mogą być azjatyckie, np. mun, ale nie muszą (można dodać np. boczniaki albo pieczarki, można też całkowicie zrezygnować z grzybów, gdy wykorzystujemy sos sojowy z grzybami).
Następnie doprawić pieprzem i suszonym lub tartym świeżym imbirem. Sos sojowy jest już dość słony, lecz warto spróbować, czy nie ma konieczności dosolenia. Następnie wszystko powinno się dusić w sosie sojowym do miękkości. Pierogi z wody lub z pary warto podawać z sosem sojowym. Można je też posypać świeżym szczypiorkiem.
Farsz na pierogi z zielonym groszkiem i miętą
Pierogi z zielonym groszkiem można przygotować w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej. Wystarczy podmienić jeden ze składników – serek naturalny na jego wersję wege lub zmielone tofu z odrobiną wegańskiej gęstej śmietanki.
Do serka należy dodać szklankę ugotowanego (w osolonej wodzie) mrożonego zielonego groszku. Ważne, by podczas dodawania do sera był on już wystudzony. Następnie dodać sól i pieprz do smaku oraz siekaną świeżą miętę. Wszystko wymieszać, ugniatając widelcem. Pierogi z tak przygotowanym farszem gotować normalnie w osolonej wodzie. Podawać z podsmażonymi na maśle lub oleju chrupkimi orzechami włoskimi.
Nadzienie na pierogi z bobem i boczkiem
Do przygotowania farszu potrzebna będzie paczka mrożonego bobu Hortex. Należy go ugotować w osolonej wodzie (do miękkości). Trwa to około kwadransa. Następnie odstawić bób do ostygnięcia.
W czasie stygnięcia bobu można pokroić boczek w drobną kostkę i podsmażyć go. Pod koniec smażenia dorzucić posiekaną w kostkę cebulkę i smażyć aż nabierze złotego koloru. Jeśli unika się mięsa, można oczywiście nie dodawać boczku. Nadaje on jednak wspaniałego aromatu wędzonki pierogom, więc jeśli nie jest się wege, warto wykorzystać go w przepisie. Gdy bób będzie już chłodny, należy obrać go z łupinek i rozgnieść widelcem. Następnie dodać do niego ser ricotta, boczek z cebulką oraz przeciśnięty przez praskę lub rozgnieciony czosnek. Później przyprawić farsz pieprzem, solą i świeżymi igiełkami rozmarynu (uprzednio drobno posiekanymi).
Jeśli masa jest zbyt lejąca, można ją umieścić na chwilę w lodówce, by zgęstniała. Gotowe pierogi gotować klasycznie, w osolonej wodzie. Podawać ze skwarkami z boczku lub cebuli.