Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Co można, a czego nie można mrozić?

mrożone warzywa

Przyzwyczailiśmy się do tego, że nadwyżki jedzenia pakujemy do zamrażarki, aby wykorzystać je w innym terminie. To dobry nawyk, jednak warto pamiętać o tym, że nie wszystkie produkty spożywcze nadają się do mrożenia. Niektóre z nich pod wpływem niskiej temperatury zmieniają swoją konsystencję i smak i po rozmrożeniu stają się niejadalne. Na szczęście lista takich produktów nie jest zbyt rozbudowana i zdecydowanie ustępuje liście artykułów, które śmiało można zamrażać.

Co można mrozić?

 • Mięso i produkty mięsne

Najdłużej swoją świeżość zachowują produkty surowe, zamrożone tuż po zakupie, ale z powodzeniem można mrozić również mięso przetworzone – ugotowane lub usmażone, a także mięso obiadowe, parówki, kiełbasę czy szynkę.

 • Ryby

Warto jednak podkreślić, że do mrożenia nadają się tylko te okazy, które kupiliśmy w stanie surowym. Produkty rozmrożone (np. filety) nie nadają się do ponownego zamrożenia.

 • Żółty ser

Dobry, tłusty ser zamrożony w kawałku, po rozmrożeniu nie straci swoich właściwości. Gorszy jakościowo wyrób seropodobny, a także ser zamrożony w plasterkach, po wyjęciu z zamrażarki mogą się kruszyć.

 • Pieczywo

Zarówno chleb jak i bułki dobrze znoszą pobyt w zamrażarce, a po odpowiednim rozmrożeniu (np. w mikrofalówce) smakują równie dobrze, jak tuż po upieczeniu.

 • Ciasta

Niemal wszystkie wypieki można przechować w zamrażarce, bez uszczerbku dla ich smaku czy konsystencji. Do mrożenia nadają się kruche ciasta, biszkopty, serniki, babki a nawet torty.

 • Warzywa

Marchewka, brukselka, groszek, jarmuż, brokuły, fasolka szparagowa, bób to tylko kilka warzyw, które z powodzeniem można mrozić. Niektóre z nich, zwłaszcza te twarde, przed zamrożeniem warto zblanszować, czyli przelać wrzątkiem, a później zanurzyć na krótko w bardzo zimnej wodzie. Dzięki temu zachowają więcej wartości, a po rozmrożeniu szybciej się ugotują.

 • Owoce

Do mrożenia nadają się zarówno drobne owoce jagodowe, jak truskawki, maliny, wiśnie, jak i większe okazy – śliwki, brzoskwinie, morele, a nawet banany (bez skórki). Warto pamiętać, by zamrażać tylko produkty dojrzałe, nieobite i niezepsute.

 • Grzyby

W zamrażarce można przechować grzyby o zwartym miąższu, np. kurki, rydze, kozaki czy maślaki. Dwa pierwsze rodzaje przed zamrożeniem warto chwilę podgotować i przestudzić, aby nie stały się gorzkie.

 • Zioła

Można je mrozić w pojemniku na lód (zalane małą ilością wody) albo tradycyjnie – poszatkowane i ciasno ułożone w odpowiednim pojemniku. W obu wersjach smakują równie dobrze.

 • Dania gotowe

Nadprogramową ilość zupy, gulaszu, bigosu, pierogów czy pizzy można śmiało zamrozić i wykorzystać w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Które produkty nie nadają się do mrożenia?

 • Warzywa i owoce o dużej zawartości wody, jak ogórki, sałata, ziemniaki, rzodkiewka, grejpfrut, kiwi, pomarańcza czy arbuz. Po rozmrożeniu tracą swoją konsystencję i mogą zupełnie zmienić swój smak.
 • Nabiał, zwłaszcza biały ser w typie serka wiejskiego, jogurt naturalny i śmietana. Rozmrożone stają się wodniste i niesmaczne, a śmietana dodatkowo ulega rozwarstwieniu.
 • Produkty wysokotłuszczowe, np. majonez.
 • Napoje gazowane i świeżo wyciskane soki, które po rozmrożeniu mogą się rozwarstwić.
 • Produkty raz już zamrożone. Tutaj dowiesz się, dlaczego ponowne zamrażanie jest niewskazane.  

Czy można zamrozić ugotowany makaron?

Można, ale nie jest to zalecane. Zarówno ugotowany makaron, jak i ryż, po rozmrożeniu stają się papkowate i mało smaczne.

Mrożenie jajek – czy to dobry pomysł?

Generalnie jajka nie są polecane do mrożenia. Surowe pękają, a ugotowane stają się nieprzyjemnie ciągliwe. Jeśli jednak naprawdę nie wiesz co zrobić z nadmiarem jajek, zamrażaj je po oddzieleniu białek od żółtek. Białko mrozi i rozmraża się bez problemu, natomiast żółtko warto wcześniej wz

Pozostałe porady