Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Pomysły na szybki i tani obiad dla rodziny

Fasolka po bretońsku

Pogoń za obowiązkami, pracą, szkołą czy innymi zajęciami często pozostawia niewiele czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. W takich sytuacjach warto mieć w zanadrzu pomysły na szybki i tani obiad, które mogą być zarówno smaczne, zdrowe, jak i przygotowane w mgnieniu oka. Chcesz je poznać? Sprawdź nasze propozycje na pyszny obiad dla rodziny, który zrobisz w mgnieniu oka!

Zdrowe żywienie całej rodziny – co to oznacza?

Receptą na zdrowie i dobre samopoczucie zarówno dorosłych, jak i dzieci są dobrze zbilansowane posiłki i prawidłowe nawyki żywieniowe. Co to oznacza? Dieta dla całej rodziny powinna być zróżnicowana i zawierać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do harmonijnego funkcjonowania organizmu. Oto kluczowe elementy:

  • Warzywa i owoce: Powinny stanowić znaczną część diety, dostarczając witamin, minerałów, błonnika oraz przeciwutleniaczy. Zaleca się spożywanie różnych warzyw i owoców, aby zapewnić różnorodność składników odżywczych.
  • Białko: Źródła białka mogą obejmować mięso (np. drób, ryby, wołowinę), jaja, nabiał (np. jogurt, ser, mleko), rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica, ciecierzyca) oraz orzechy i nasiona. Białko jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek.
  • Węglowodany: Zdrowe źródła węglowodanów obejmują pełnoziarniste produkty zbożowe (np. brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb), warzywa korzeniowe oraz owoce. Węglowodany dostarczają energii, która jest niezbędna do codziennych aktywności.
  • Tłuszcze: Istotne jest spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona) oraz tłuszcze zawierające Omega-3, (np. tłuste ryby),  które są korzystne dla zdrowia serca i mózgu.
  • Produkty mleczne: Zapewniają one wapń, niezbędny do budowy mocnych kości i zębów, szczególnie dla dzieci w okresie wzrostu [1].

Talerz zdrowego żywienia, czyli co i ile jeść?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opracował zalecenia odnoszące się do zdrowego żywienia. Są one przedstawione w formie talerza, a poszczególne składniki zajmują na nim odpowiednio dużo miejsca.

  • 50% talerza zajmować powinny owoce i warzywa. Dziennie powinno być to nie mniej niż 400 g. Większą część powinny zajmować warzywa, gdyż owoce mają w sobie dużo cukru.
  • 25% powinny zajmować produkty zawierające węglowodany złożone, czyli produkty pełnoziarniste. Codziennie powinno się spożywać około 90 g pełnoziarnistych produktów zbożowych.
  • Ostatnie 25% zarezerwowane zostało dla źródeł białka – zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych.
  • Dietę należy uzupełnić niewielkimi ilościami tłuszczów [2].

Wyzwania współczesnych rodzin w kontekście żywienia

Współczesne rodziny często mierzą się z różnymi wyzwaniami związanymi z gotowaniem i żywieniem. Mogą one sprawiać trudności w utrzymaniu zdrowej diety i zrównoważonego budżetu. Z czym najczęściej borykają się polskie gospodarstwa domowe?

Brak czasu

Gdy oboje rodziców jest aktywnych zawodowo, a dodatkowo dzieci mają grafiki zapełnione różnorodnymi zajęciami pozalekcyjnymi, czas na gotowanie jest ograniczony. Dodatkowo często zdarza się, że rodzina nie może wspólnie usiąść do każdego posiłku ze względu na różne pory powrotu poszczególnych ich członków do domu.

Wysokie ceny składników

Niektóre zdrowe składniki mogą być kosztowne, co utrudnia kontrolowanie wydatków na żywność. Zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, zakupy żywieniowe mogą pochłaniać znaczną część budżetu domowego.

Zróżnicowane upodobania żywieniowe

Często w rodzinach występują różnice w preferencjach żywieniowych, co może sprawić trudność w planowaniu posiłków, szczególnie gdy chodzi o jedzenie dla dzieci [3].

Czy obiad dla całej rodziny może być szybki, niedrogi i smaczny?

Smacznie, tanio i zdrowo – czy to da się w ogóle połączyć? Oczywiście! Jeśli masz małe dzieci, a dodatkowo nawał pracy i obowiązków domowych to wiesz, jak trudno jest znaleźć czas na gotowanie. Dlatego warto wspomagać się półproduktami i gotowymi daniami z dobrym składem. Oto kilka propozycji na sycący, pyszny i szybki obiad dla rodziny z wykorzystaniem produktów Hortex:

1. Warzywne curry z ryżem

Mieszankę warzywną azjatycką Hortex podsmaż na patelni zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dodaj do warzyw pastę curry lub przyprawę curry, dodaj słodką śmietankę lub mleczko kokosowe. Podawaj z ugotowanym brązowym ryżem.

2. Pieczone warzywa z kurczakiem

Wymieszaj mrożoną mieszankę warzywną po włosku z oliwą, solą i pieprzem. Ułóż na blasze do pieczenia. Dodaj kawałki kurczaka, posmarowanego przyprawami.

Piecz w piekarniku do momentu, aż kurczak będzie dobrze przypieczony, a warzywa będą miękkie. Podawaj z ryżem lub kaszą.

3. Tortilla z warzywami

Rozgrzej patelnię i podsmaż warzywa na patelnię z dodatkiem przyprawy włoskiej.

Na drugiej patelni rozgrzej tortille. Na każdej tortilli rozłóż warzywa, dodaj kawałki sera feta lub startego żółtego sera, a następnie zwiń w rulon. Podawaj z sosem jogurtowym lub guacamole.

4. Fasolka po bretońsku

Podsmaż pokrojone w kostkę kiełbasę i boczek, dodaj cebulę i czosnek, a następnie mieszankę do zupy fasolowej Hortex. Dodaj bulion i gotuj ok. 10 minut bez przykrycia. Wrzuć zblendowane pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy, cukier, przyprawę z saszetki, dopraw solą i pieprzem. Całość duś 10-15 minut. Podawaj ją ze świeżym pieczywem.

5. Makaron z truskawkami

Ugotuj makaron według zaleceń na opakowaniu. Mrożone truskawki Hortex rozmroź, zblenduj i dodaj cukier do smaku. Makaron odcedź, nałóż na talerze, polej sosem truskawkowym i dodaj kleks śmietany lub jogurtu.

A co jeśli masz dosłownie 10 minut na pyszny obiad dla rodziny?

Czy w 10 minut da się zrobić obiad dla rodziny? Z Hortex to możliwe! Wybierz gotowe zupy, takie jak tradycyjna i uwielbiana przez dzieci pomidorowa z makaronem, sycąca gulaszowa z kurczakiem lub borowikowa z makaronem pachnąca lasem. Smaczna i rozgrzewająca zupa to świetny pomysł na obiad dla rodziny, gdy liczy się każda minuta. Poznaj też przepisy na zupy less waste z tego, co masz w lodówce!

A może pizza? Ten włoski przysmak to jeden z pewniaków, który zasmakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pizza to świetny sposób na niedrogi i smaczny obiad. Pizza Hortex przygotowana została w tradycyjny sposób – w piecu kamiennym. W jej składzie znajdziesz tylko naturalne składniki – pyszny sos pomidorowy, włoską mozzarellę i najlepsze dodatki. Możesz wybierać spośród wielu smaków – od tradycyjnej Margherity, przez pizzę z szynką i pieczarkami, po hawajską.

W jaki sposób sprawić, by pizza była bardziej zbilansowanym posiłkiem? - infografika.

Szybki obiad dla całej rodziny – to proste z Hortex!

Jakie są najlepsze obiady dla rodzin z małymi dziećmi? Szybkie! Gotowanie szybkich i tanich obiadów dla rodziny nie musi być trudne. Wystarczy mieć parę sprawdzonych pomysłów i kilka prostych składników, aby stworzyć smaczne posiłki, które zadowolą całą rodzinę, zachęcając do eksperymentowania z nowymi smakami i urozmaicaniem codziennej kuchni. Oszczędność czasu i pieniędzy nie musi oznaczać rezygnacji z jakości czy smaku – dzięki kreatywności i odpowiednim produktom, można cieszyć się pysznymi posiłkami każdego dnia. Z Hortex nawet obiad dla dużej rodziny nie będzie wyzwaniem!


[1] https://dietetyk.edu.pl/niezbedne-skladniki-zdrowej-diety/

[2] https://pacjent.gov.pl/diety/jak-zdrowo-sie-odzywiac

[3] https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-przedszkolne-i-szkolne/jak-wspierac-dziecko-w-ksztaltowaniu-prawidlowych-zachowan-zywieniowych/

Pozostałe porady