Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Pomysły na placki z owocami i warzywami

Placki na talerzu z dodatkami

Codzienne gotowanie nie musi być trudne i czasochłonne. Jest przecież wiele potraw, które możesz przygotować niezwykle szybko! Kluczem do sukcesu są przede wszystkim wysokiej jakości składniki, które sprawiają, że najprostsze danie staje się prawdziwym rarytasem. Wystarczą bowiem soczyste, pełne witamin owoce i warzywa oraz nieco dodatków, by stworzyć pyszną potrawę. Oto kilka pomysłów na placki dla tych, którzy nie chcą spędzać w kuchni zbyt wiele czasu.

Szybkie i pyszne placki

Dzień rozpoczęty od pysznych placków to strzał w dziesiątkę. Takie danie nie wymaga zbyt wielu przygotowań ani kucharskich umiejętności. Można usmażyć je w kilka minut podczas parzenia kawy czy herbaty. Odpowiednio skomponowane składniki sprawiają, że może być to potrawa pełnowartościowa i dająca energię do działania na cały dzień. Z pewnością poradzisz sobie z przygotowaniem placków z owocami i warzywami, pomimo porannej senności.

Gdy w ciągu dnia doskwiera Ci głód, a czas lunchu zbliża się nieubłaganie, również sięgnij po placki. Te przygotowane wcześniej spokojnie możesz przełożyć do pojemnika i zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy na uczelnię. Aby zwiększyć kaloryczność takiego dania, dodaj do placków sos, np. z dodatkiem mięsa albo strączków. Unikniesz dzięki temu podjadania przekąsek pomiędzy posiłkami.

Po całym dniu wyzwań i obowiązków nie zapomnij o lekkiej kolacji. Oparte na warzywach placki doskonale spełnią tę funkcję. Chwyć więc cukinię, marchew, buraczki czy szpinak i przyrządź ekspresowe pyszności. W formie dodatku świetnie sprawdzi się jogurtowy sos z odrobiną czosnku. Mniam!

Za Tobą ciężki dzień? Sprawdź nasze pomysły na comfort food, czyli jedzenie na pocieszenie!

Dlaczego warto korzystać z mrożonek?

Kiedy za oknem wieje jesienny wiatr albo panuje zimowa śnieżyca, niezwykle istotne jest dostarczanie organizmowi pełnowartościowych i zdrowych potraw. Pozwalają one bowiem uzupełniać zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy, które budują odporność.

Skąd wziąć pyszne i zdrowe warzywa i owoce, gdy brakuje świeżych produktów z rodzimych pól i ogrodów? To proste. Wystarczy sięgnąć po mrożonki Hortex.

Dlaczego warto?

Szybko i bezpiecznie zamrożone warzywa i owoce to sposób, by przez cały rok mieć zawsze pod ręką pyszne truskawki, zielony groszek, wiśnie czy fasolkę szparagową. Gdy stragany na targach i bazarkach oferują jedynie produkty sprowadzane zza mórz i oceanów, to mrożonki pozwalają cieszyć się smakiem rodzimych pyszności.

Owoce i warzywa przeznaczone do mrożenia zbierane są w ich optymalnym okresie dojrzałości, gdy mają najwięcej witamin i mikroelementów. Są wtedy również najsmaczniejsze. Starannie wyselekcjonowane warzywa i owoce poddawane są działaniu niskiej temperatury, by mogły bez problemu przetrwać w zamrażarce długie miesiące, a także, by zachować jak najwięcej cennych witamin przez cały okres przechowywania.

Tak przygotowany produkt jest niezwykle wygodny w użyciu. Mrożonki kupisz w niemal każdym sklepie spożywczym. Nie musisz myć owoców i warzyw, zużywając przy tym metrów sześciennych cennej dla środowiska wody. Wybierając mrożonki, ograniczasz emisję gazów cieplarnianych i zmniejszasz swój ślad węglowy. To odpowiedzialny, a zarazem zdrowy i pyszny wybór! Możesz cieszyć się warzywami i owocami, pełnymi smaku i witamin, kiedykolwiek tylko chcesz.

Pomysły na placki – niebanalne przepisy

Pyszne placki możesz przygotować na wiele sposobów. Z pewnością znajdziesz przepis, który przypadnie Ci do gustu. Istnieją bowiem placki z twarogiem i placki jogurtowe oraz te zupełnie pozbawione produktów mlecznych. Są takie, do których dodaje się mąkę pszenną czy żytnią i takie, które są bezglutenowe. Tak naprawdę jest nieskończenie wiele kombinacji, z których możesz stworzyć to wyjątkowo pyszne i proste w wykonaniu danie.

Pyszne dodatki do placków - infografika

Placki z bobem – przepis

Po bób sięgamy głównie wczesnym latem, by zajadać się nim w wersji gotowanej z odrobiną soli. Zupełnie niesłusznie zapominamy o nim na resztę roku. To doskonałe źródło roślinnego białka, dlatego świetnie sprawdza się w diecie osób, które ograniczają spożycie mięsa lub sięgają po produkty high protein. Ponadto działa przeciwzapalnie, ma właściwości przeciwutleniające i zawiera kwas foliowy [1].

Składniki:

  • bób mrożony  – 1 opakowanie;
  • skórka z cytryny – z 1 sztuki;
  • mąka pszenna – 3 łyżki;
  • jajko – 2 sztuki;
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka;
  • sól i pieprz do smaku;
  • świeża mięta – garść.

Przygotowanie:

  1. Zagotuj w garnku wodę. Dodaj nieco soli i bób. Gotuj, aż będzie miękki, ale sprężysty.
  2. Odcedź bób i przelej zimną wodą. Obierz go ze skórki i przełóż do miski.
  3. Zetrzyj na tarce o drobnych oczkach skórkę z cytryny i dodaj do bobu, podobnie jak jajka, mąkę i drobno posiekaną miętę.
  4. Zagnieć wszystkie składniki w zwarte ciasto.
  5. Na patelni rozgrzej oliwę i przekładaj po dwie łyżki ciasta, formując je w kształt placków.
  6. Smaż aż będą rumiane.

Placki z wiśniami – przepis

Każdy ma czasem ochotę na słodkie co nieco. Zamiast jednak sięgać po niezbyt zdrowe, gotowe produkty, lepiej jest przyrządzić owocowe placki. W roli gwiazdy tego dania świetnie sprawdzą się wiśnie. Możesz stworzyć z nich prawdziwe kulinarne cuda. Placki z wiśniami dobrze pasują zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek.

Składniki:

  • mrożone wiśnie – ½ opakowania;
  • serek wiejski – 2 opakowania po 150 g;
  • jajko – 2 sztuki;
  • mąka pszenna – 4 czubate łyżki;
  • cukier waniliowy – 1 łyżeczka;
  • gorzka czekolada – pół tabliczki;
  • olej rzepakowy – 1 łyżka.

Przygotowanie:

  1. Wiśnie przełóż z opakowania na sitko i pozostaw do rozmrożenia.
  2. Czekoladę drobno posiekaj.
  3. Wymieszaj dokładnie owoce, czekoladę, serek wiejski, jajka i cukier.
  4. Smaż na dobrze rozgrzanym oleju, wykładając po dwie łyżki ciasta.

Placki dyniowe – przepis

Racuszki z jabłkiem to prawdziwy klasyk. Czasem jednak warto sięgnąć po coś zupełnie innego, choć równie puszystego i smacznego. Placki z pieczonej dyni są nie tylko pyszne, lecz zawierają również całe bogactwo składników odżywczych, takich jak: karotenoidy, tokoferole, witaminy A, C i E, potas, fosfor oraz magnez [2].

Składniki:

  • mrożona dynia – 1 opakowanie;
  • jogurt naturalny – 3 łyżki;
  • mąka kukurydziana – ½ szklanki;
  • świeży imbir – 2 łyżeczki;
  • gałka muszkatołowa mielona – ½ łyżeczki;
  • sól i pieprz do smaku;
  • olej rzepakowy – 2 łyżki.

Przygotowanie:

  1. Dynię pozostaw na sitku do rozmrożenia.
  2. Piekarnik rozgrzej do 180oC (termoobieg) i piecz dynię skropioną łyżką oleju do miękkości.
  3. Świeży imbir obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
  4. Upieczoną dynię przełóż do miski i rozgnieć widelcem. Dodaj pozostałe składniki i wymieszaj.
  5. Smaż placki na rozgrzanym oleju, aż się zarumienią.

Placki ze szpinakiem – przepis

Czy szpinak jest smaczny? Oczywiście! Choć wiele osób kojarzy go jedynie jako nieciekawy dodatek do przedszkolnego obiadu, jego liście mają olbrzymi potencjał kulinarny. Wystarczy odpowiednio go przyrządzić i doprawić, by odkryć jego niewątpliwe zalety. Szpinak jest także dobrym źródłem witaminy K, kwasu foliowego, luteiny i zeaksantyny. Korzystnie wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi, ma właściwości przeciwnowotworowe i wspiera leczenie zwyrodnienia plamki żółtej [3].

Składniki:

  • mrożony szpinak rozdrobniony – 1 opakowanie;
  • mąka pszenna – ¾ szklanki;
  • jajko – 2 sztuki;
  • pieprz – do smaku;
  • olej rzepakowy – 1 łyżka;
  • łosoś wędzony – 4 plastry;
  • kwaśna, gęsta śmietana – 4 czubate łyżki;
  • szczypiorek – ⅓ szklanki.

Przygotowanie:

  1. Rozmroź szpinak na sitku.
  2. Przełóż szpinak, jajka, przesianą mąkę i pieprz do miski. Dokładnie zblenduj.
  3. Przełóż ciasto na rozgrzany olej i lekko rozprowadź łyżką, by placki były cienkie. Odsącz je z tłuszczu na ręczniku papierowym.
  4. Gotowe placki ułóż na talerzu. Na każdym połóż nieduży kawałek wędzonego łososia oraz kleks śmietany.
  5. Całość posyp drobno posiekanym szczypiorkiem.

[1] Bób: wartości odżywcze, właściwości, jak ugotować (vitapedia.pl)

[2] Dynia: wartości odżywcze, właściwości, przeciwwskazania (vitapedia.pl)

[3] Szpinak: wartości odżywcze · właściwości (lista) · jak jeść (vitapedia.pl)

Pozostałe porady