Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Jak zrobić zielone puree z groszku, bobu, brokuła i innych warzyw?

Zielone puree z brokułami w słoiczkach

Puree kojarzy Ci się jedynie z ziemniakami? Koniecznie musisz więc spróbować innych wariacji na temat puree. Jak przyrządzić nietuzinkowy dodatek do obiadu i zaskoczyć bliskich? Sprawdź nasze przepisy na zielone puree i wyczaruj smaczną bombę witaminową na talerzu!

Puree z warzyw – pyszny i zdrowy dodatek do dań

Puree można przygotować z warzyw lub roślin strączkowych. Jego przyrządzenie polega na ugotowaniu produktu i zblendowaniu. Puree ma gładką konsystencję i przybiera formę gęstego kremu. W naszym kraju najbardziej znanym i rozpowszechnionym puree jest ziemniaczane, jednak równie smaczne puree możesz wyczarować z zielonych warzyw. Jakich? Poznaj nasze najsmaczniejsze pomysły i dowiedz się, dlaczego warto je serwować!

Puree z brokuła

Puree z brokuła doskonale komponuje się z daniami mięsnymi i wegetariańskimi. Zielone, brokułowe puree podbija smak potraw i sprawia, że prezentują się one jak z najlepszej restauracji. Brokuły zawierają wiele wartości odżywczych, dlatego warto je uwzględniać w swoim menu. To warzywo bogate jest m.in. w witaminy A, C, K i witaminy z grupy B. W brokułach znajdziesz też błonnik i potas[1] czy też poszukiwany sulforafan.

Puree z groszku

Puree z zielonego groszku może z powodzeniem zastąpić tradycyjne tłuczone ziemniaki. Jego intensywnie zielony kolor i wyrazisty smak sprawią, że odkryjesz puree na nowo. Puree z groszku sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pasuje również tradycyjne, ziemniaczane. Rewelacyjnie sprawdzi się w zestawieniu z pieczonymi mięsami czy rybami. Możesz je przygotować z mrożonego groszku Hortex.

Warto wiedzieć, że groszek jest nie tylko pyszny, ale też stanowi źródło białka i węglowodanów, a także witamin i minerałów, takich jak m.in. witamina A, witaminy z grupy B ( B1, B2, B3, B5, B6 i B9), witaminy C, E, a także K. Znajdziesz w nim też wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor mangan, selen, potas i sód[2].

Puree z bobu

Letnie miesiące obfitują w niezwykle smaczny i sycący bób. Jest on ceniony przede wszystkim w kuchni wegetariańskiej, jednak sprawdzi się też rewelacyjnie jako niebanalny dodatek do mięsnych dań. Puree z bobu możesz wykorzystać do obiadu, ale jeśli pozostanie Ci resztka – nie wyrzucaj jej! Wykorzystaj ją jako pyszną pastę kanapkową lub dip do maczania przekąsek.

Duża zawartość białka i błonnika sprawiają, że puree z bobu jest podobnie sycące, jak ziemniaczane. Bób zawiera duże ilości miedzi, magnezu i folianów[3].

Puree z zielonej fasolki szparagowej

Zielona fasolka szparagowa jest nieco mniej popularna od swojej żółtej kuzynki, jednak w kuchni to działa na jej korzyść – dania z jej udziałem są nietuzinkowe i zaskakujące. Jej oryginalny, wyrazisty smak sprawia, że puree z fasolki szparagowej będzie idealnym dodatkiem do obiadów.

Zielona fasolka to bogactwo witamin, przede wszystkim C i A. Jest również bogata w błonnik wspomagający procesy trawienne i zapewniający uczucie sytości na długi czas[4].

Jak zrobić puree? Poznaj przepisy, które pokochasz!

Wiesz już, że zielone puree to prawdziwa bomba witaminowa i bogactwo składników odżywczych. Jednak oprócz tego, że zdrowe, puree z zielonych warzyw i roślin strączkowych jest po prostu pyszne. Sprawdź, jak zrobić puree, by zachwycić bliskich nowym nietuzinkowym smakiem.

Przepis na puree z brokuła

Poziom trudności: łatwe

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania 30 minut

Składniki:

  • około 500 g mrożonych brokułów Hortex
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 1/4 szklanki mleka (lub napoju roślinnego)
  • 1/4 szklanki śmietanki 30 % (*lub śmietanki kokosowej)
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie starty ser do posypania (np. parmezan)

Sposób przygotowania:

Krok 1. Zagotuj wodę w dużym garnku i posól do smaku. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj różyczki mrożonego brokuła. Gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Miękkość brokułów możesz sprawdzić, nakłuwając w różyczkę widelec – powinien on gładko wchodzić.

Krok 2. Odcedź brokuły i odstaw na bok.

Krok 3. W rondelku rozgrzej masło. Czosnek posiekaj i dodaj do masła. Smaż przez krótki moment, aż zacznie pachnieć. Uważaj, żeby nie przypalić czosnku, bo wtedy stanie się gorzki.

Krok 4. Przełóż brokuły do misy blendera lub robota kuchennego. Dodaj masło z czosnkiem.

Wlej mleko i śmietankę.

Krok 5. Wszystkie składniki zblenduj na gładką masę. Jeśli puree jest za gęste, dodaj nieco więcej mleka lub śmietanki.

Krok 6. Dopraw puree solą i pieprzem według uznania. Jeżeli lubisz, możesz też dodać garść startego sera.

Krok 7. Przełóż masę do garnka, wymieszaj dokładnie i podgrzej.

Krok 8. Gotowe puree podawaj na ciepło, opcjonalnie posypane dodatkowym startym serem.

Przepis na puree z groszku zielonego

Poziom trudności: łatwe

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:

  • 500 g zielonego groszku mrożonego Hortex
  • 2 małe ziemniaki
  • 1 cebula
  • 2 łyżki masła
  • 1/2 szklanki bulionu warzywnego
  • 1/4 szklanki śmietany 18 % (opcjonalnie)
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Krok 1. Do dużego garnka wrzuć masło i rozgrzej na średnim ogniu. Posiekaj cebulę i czosnek i dodaj do masła. Smaż przez około 2-3 minuty, aż cebula się zeszkli.

Krok 2. Ziemniaki pokrój w dużą kostkę i dodaj do garnka. Smaż przez kolejne 2-3 minuty, od czasu do czasu mieszając.

Krok 3. Dodaj groszek i smaż przez chwilę razem, mieszając.

Krok 4. Do garnka wlej bulion. Zmniejsz ogień, garnek przykryj pokrywką i gotuj przez około 15-20 minut lub do momentu, gdy ziemniaki i groszek będą miękkie.

Krok 5. Garnek zdejmij z ognia i odstaw, aby ostygł.

Krok 6. Przełóż zawartość garnka do blendera, dopraw solą i pieprzem i zmiksuj składniki na gładki mus. Jeśli chcesz, dodaj śmietanę i zmiksuj ponownie.

Krok 7. Przełóż puree z powrotem do garnka i podgrzewaj przez kilka minut.

Krok 8. Puree z zielonego groszku podawaj na ciepło, ewentualnie udekorowane świeżą miętą.

Przepis na puree z bobu

Poziom trudności: łatwe

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:

  • 400 g bobu mrożonego Hortex
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 1/4 szklanki śmietany kremówki (30 %)
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • natka pietruszki do dekoracji (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Krok 1. Bób rozmroź odpowiednio wcześniej.

Krok 2. W garnku zagotuj osoloną wodę i dodaj do niej bób. Gotuj do miękkości zgodnie z przepisem na opakowaniu.

Krok 3. Odcedź bob i przełóż go do miski z lodowatą wodą, aby zatrzymać kolor bobu.

Krok 4. W rondlu rozgrzej masło, posiekaj drobno czosnek i dodaj do masła. Smaż przez około 1 minutę, do momentu aż zacznie pachnieć.

Krok 5. Do rondla z masłem i czosnkiem dodaj odcedzony bób. Smaż przez 2-3 minuty, mieszając.

Krok 6. Dodaj śmietanę kremówkę i gotuj przez chwilę, ciągle mieszając, aż do zgęstnienia śmietany.

Krok 7. Zdejmij rondel z ognia i ostudź zawartość.

Krok 8. Przełóż zawartość rondla do blendera lub robota kuchennego. Dodaj sól, pieprz i cukier, oraz sok z cytryny. Zblenduj składniki na gładkie puree. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodaj trochę wody lub bulionu warzywnego.

Krok 9. Podawaj na ciepło, posypane posiekaną natką pietruszki.

Przepis na zapiekane puree z zielonej fasolki szparagowej

Poziom trudności: łatwe

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: 20 minut + 30 minut pieczenia

Składniki:

Sposób przygotowania:

Krok 1. Zagotuj w dużym garnku wodę z solą. Do wrzątku wrzuć fasolkę szparagową i gotuj do miękkości (około 7-9 minut).

Krok 2. Fasolkę zdejmij z ognia, odcedź i pozostaw do przestygnięcia.

Krok 3. Przestygniętą fasolkę przełóż do misy blendera i zmiksuj.

Krok 4. Nie przerywając miksowania, dodaj śmietanę, jajka, sól, pieprz.

Krok 5. Powstałą masę przełóż do naczynia żaroodpornego i zapiekaj w piekarniku rozgrzanym do 170 °C przez 30 minut. Podawaj na ciepło jako dodatek do dania głównego.

Zielone puree z warzyw – które wypróbujesz jako pierwsze?

Aksamitne, delikatne i idealnie gładkie puree to rewelacyjny dodatek do wielu dań. Nie warto więc ograniczać się do jednego typu! Zielone puree to świeże spojrzenie na obiadowe dodatki. Puree z zielonych warzyw i roślin strączkowych dostarczy Ci nie tylko doznań smakowych, ale też wielu cennych składników odżywczych.

Ale nawet jeśli jesteś fanem tradycji, możesz ją nieco odświeżyć i dodać koloru. Puree ziemniaczane z dodatkiem szpinaku nabierze pięknej, zielonej barwy, a odrobina buraka sprawi, że stanie się różowe. Białe puree? Kalafior i ziemniaki świetnie się sprawdzą. Testuj, eksperymentuj i smakuj, by znaleźć swoje ulubione połączenia. Z mrożonymi warzywami od Hortex to dużo łatwiejsze!


[1] https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/brokuly-warzywa-wlasciwosci-witaminy-i-wartosci-odzywcze-brokulow,18556.html

[2] https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/groszek-zielony-warzywo-wlasciwosci-witaminy-i-wartosci-odzywcze-groszku-zielonego,21126.html

[3] https://dietetycy.org.pl/bob-wlasciwosci-wartosci-odzywcze/

[4] https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/warzywa/fasolka-szparagowa-wartosci-odzywcze-gotowanie-przyrzadzanie/knd94x4

Pozostałe porady