Jak zrobić kompot?
Kompot to trochę zapomniany napój. Po obiedzie pijemy herbatę czy kawę, a w ciągu dnia zaspokajamy pragnienie wodą i sokiem, najczęściej z kartonu. Chociaż soki owocowe i warzywne są smaczne i zawierają witaminy, warto je zastępować kompotami.
W trakcie sezonu owoce warto wpisać do codziennego jadłospisu. Można spożywać je na wiele sposobów, nie zapominając przy tym o kompotach. Aromatyczne, zdrowe i orzeźwiające doskonale smakują na zimno i gorąco.
Smaczne kompoty ze wszystkich owoców
Kompoty można przygotowywać ze wszystkich owoców – truskawki, porzeczki, maliny, jeżyny, jagody, czereśnie, wiśnie, jabłka, gruszki i śliwki. Część owoców wykorzystujemy na bieżąco, część przeznaczamy na przetwory na zimę. Zawsze można także sięgnąć po gotowe mrożone owoce dostępne przez cały rok od Hortex.
Jak przygotować kompot z mrożonych owoców? To bardzo proste! Wystarczy przygotować wodę z dodatkiem cukru, soli oraz odrobiny soku z cytryny. Po chwili nagrzania na średnim ogniu, dosypujemy mrożone owoce. Doprowadzamy do wrzenia (w razie potrzeby szumujemy). Następnie przelewamy kompot przez sitko (jeśli nie chcemy owoców) i nalewamy go do szklanki. Napój można dowolnie doprawiać (np. cynamonem czy goździkami) – wszystko zależy od naszych upodobań.
Wart wspomnienia jest także tradycyjny kompot z suszu. Według tradycji przygotowywany z suchych owoców (stąd zresztą jego nazwa), ma niepowtarzalny smak i aromat. Najczęściej gotowany jest z samych śliwek, jednak można wykorzystać też inne owoce lub ich mieszankę (polecane są głównie morele i jabłka, jako dodatek do śliwek właśnie; czasem dodaje się też gruszki lub figi). By uzyskać ten wyjątkowy smak, należy pamiętać o właściwych proporcjach – 0,5kg owoców na 2l wody.
Warto dodać też trochę cynamonu i goździków. Kompot z suszu kojarzony jest głównie z Wigilią, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pić go także na co dzień. Zwłaszcza, że skutecznie wspomaga trawienie!
Kompoty owocowe – prosty przepis na kompot
Kompoty warto gotować codziennie, by rodzina miała zdrowy i pożywny napój nie tylko do obiadu, a może je przyrządzić bez trudu nawet początkująca gospodyni. Poniżej przepis na prosty kompot:
– 1 litr wody,
– 0,5 kg owoców (mogą być jednego rodzaju lub mieszane),
– 4-5 łyżek cukru (opcjonalnie) lub miodu.
Owoce należy dokładnie umyć. Nie musisz pozbywać się pestek z wiśni, czy ze śliwek. Jabłka i gruszki najlepiej pokroić na niewielkie kawałki – obieranie ze skórki nie jest konieczne. Owoce wrzuć na wrzącą wodę, posłódź pod koniec gotowania.
Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie owoce wymagają dodatku cukru. Te z natury słodkie (np. czereśnie) same w sobie zawierają dużo słodyczy.
Czym wzbogacić smak kompotów?
Mając w kuchni tylko jeden rodzaj owoców, można eksperymentować ze smakiem kompotu dodając np. zioła takie jak miętę, melisę, rozmaryn lub wrzucając przyprawy: cynamon goździki, imbir czy wanilię.