Jak perfekcyjnie ugotować jajko?
Ugotowanie jajka wydaje się być prostym zadaniem. Ot, wrzucić je do wrzącej wody, gotować przez określony czas i gotowe. I choć rzeczywiście, przygotowanie idealnego jajka nie jest zadaniem zarezerwowanym dla szefów kuchni, warto znać kilka tricków, które ułatwią dopracowanie tej potrawy do perfekcji.
Jak wybrać dobre jajko?
Jedną z najważniejszych kwestii, gdy chodzi o gotowanie jajek jest ich jakość. By smak był idealny, wybierz odpowiednie jajko. Gdy mowa o najpopularniejszych, czyli kurzych, najlepiej będzie, jeśli sięgniesz po te klasy „0” – pochodzące od kur z hodowli ekologicznych. Do przyjęcia są także „jedynki” – od kur wolnowybiegowych. Jajko powinno być też świeże. Potem liczy się technika gotowania.
Jak ugotować jajko na miękko?
Jajko na miękko to idealna propozycja na sycące śniadanie lub kolację. Ale by tak było, trzeba je dobrze przygotować. Najważniejsza rzecz, którą musisz wiedzieć to to, ile czasu należy je gotować. Czy wrzucić do wrzątku, czy do zimnej wody, jeszcze przed rozpoczęciem gotowania?
Metoda 1: Włóż jajka do zimnej wody i zacznij gotować. W momencie, gdy woda zacznie wrzeć, wyłącz ogień. Odczekaj chwilę, a następnie wyjmij jajka. Gotowe!
Metoda 2: Wyjmij jajka z lodówki, niech ogrzeją się do temperatury pokojowej. Zagotuj wodę. Kiedy zacznie wrzeć, ułóż jajko na łyżce do zupy i delikatnie włóż do gotującej się wody. To, ile czasu należy gotować jajko na miękko, zależy od jego rozmiaru. Jajku w rozmiarze S wystarczy ok. 2 minut, M i L: 3-3,5 minuty, a naprawdę dużemu – ponad 4 minuty.
Jak ugotować jajko mollet?
Co się stanie, jeśli czas gotowania będzie dłuższy niż ten potrzebny do ścięcia się białka? Jajko gotowane ok. 5 minut będzie ugotowane na półtwardo (mollet). W tej formie trafić może np. do sałatki nicejskiej.
Jajko na twardo? Nie można go gotować bez końca!
Wbrew pozorom, ugotowanie jajka na twardo to też wyzwanie. Jeśli spędzi we wrzątku zbyt wiele czasu, stanie się ciężkostrawne i mniej estetyczne. Przy gotowaniu powyżej 10 minut żółtko po prostu straci swoją piękną barwę i pokryje się zielonkawo – niebieskawym nalotem. Nie jest on bynajmniej trujący, lecz samo danie staje się przez to bardziej „gumowate”.
Ile gotować jajko na twardo, by smakowało idealnie? Najlepiej około 7 – 8 minut od momentu doprowadzenia wody do wrzenia. Samo jajko może się w niej znaleźć wcześniej. Warto przy tym podkreślić, że podobnie jak w przypadku jajek na miękko, czas idealnego ścięcia się żółtka i białka zależy od wielkości jajka. Gdy więc korzystasz z jajek S, możesz nieco skrócić czas gotowania, przy XL zaś – lekko go wydłużyć.
Jajko w koszulce, czyli poche lub poszetowe
Gotowane w lekko osolonej i zakwaszonej octem wodzie, na wrzątku przez około 3 minuty do momentu, aż zetnie się białko, a żółtko pozostanie płynne. Sekret udanego jajka poche jest zrobienie małego wiru za pomocą drewnianej łyżki, do którego wbija się całe jajo. Nazwa „jajko poszetowe” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „kieszonkę”. Jajo poche podaje się do zup, sałatek lub w towarzystwie gotowanych na parze warzyw. Odmianą poche jest jajko po benedyktyńsku, które podaje się na chrupiącej grzance z dodatkiem szynki, sosu holenderskiego oraz pokrojonym drobno szczypiorkiem.
Jak zrobić idealne jajko sadzone?
Idealne jajko sadzone ma ścięte białko i płynne żółtko. Nie trzeba go przewracać na drugą stronę podczas smażenia, co jest często popełnianym błędem. Jak zrobić takie jajo? Należy na patelni rozpuścić klarowane lub zwykłe masło i wbić jajo. Zmniejszamy ogień i czekamy, aż białko się zetnie – trwa to około 4 minut. Można ostatnią minutę smażyć jajko pod przykrywką – wówczas warto dodać odrobinę wody, by całość ugotowała się na parze. Tak przygotowane jajo jest delikatne w smaku i ma kremowe, słodkie żółtko. Na koniec dodajemy odrobinkę soli (lub innych przypraw, wedle uznania). Podajemy na gorąco. To podstawowa wersja przepisu, bowiem takie jajka sadzone można przygotować z wcześniej podsmażonymi pomidorami lub innymi warzywami.
Jak zrobić pieczone jajka?
Jajka można również piec – zarówno w specjalnych papilotkach, jak i w formach do muffinek (babeczek). Wystarczy dno nasmarować lekko masłem lub oliwą z oliwek, a następnie wbić całe jajko, doprawiając je solą i pieprzem. Jajko pieczemy około 5-7 minut w nagrzanym piekarniku. Inną formę stanowi pieczone jajko sadzone – białko ubijamy na sztywną pianę (jak na bezę), kładziemy na blaszce, do środka wbijamy żółtko i pieczemy w 200 stopniach przed 3-4 minuty.
Dlaczego warto jeść jajka? Wartości odżywcze jajek
Jajko kurze składa się w 74,8% z wody, 12,6% z białka, 10,0% z tłuszczu (z czego 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol), w 1,1% z węglowodanów. 100 gramów jajek ma 147 kcal. Zawiera dużo witaminy A, E, D i K oraz kilka witamin z grupy B. Najwięcej białka zawiera żółtko. Według wytycznych WHO tygodniowo można jeść do 10 jajek – wyjątek stanowią osoby mające problemy z wątrobą (ze względu na dużą ilo