Jak obrać owoc granatu?
Granat to, zgodnie z nazwą, owoc dość wystrzałowy. Bogaty w witaminę C, żelazo i wapń, na Bliskim Wschodzie jest znany już od tysięcy lat. My pokochaliśmy go również za delikatnie kwaskowy smak, bogaty aromat i niesamowitą teksturę… palce lizać! Pytanie tylko: jak go obrać?
Obieranie granatu
Obieranie granatu: pod skórką czekają otoczone soczystym miąższem pestki. Jeden nieprzemyślany ruch i jesteś cały popryskany sokiem. Dlatego do procesu obierania trzeba podejść metodycznie. Na bezpieczne i wygodne obranie granatu jest kilka sposobów:
Metoda 1:
Odetnij koronę granatu i zamocz owoc na 15 minut w zimnej wodzie. Skórki same odejdą od pestek z miąższem, a Ty unikniesz niekontrolowanego wycieku soku.
Metoda 2:
Natnij granat ostrym nożem tak, jakbyś wykrawał cząstki pomarańczy. Zrób to od miejsca, w którym owoc stykał się z łodygą aż po koronę. Następnie odetnij koronę, a potem po prostu wyjmij poszczególne cząstki i pozbądź się delikatnie skórek.
Metoda 3:
Zetnij koronę granatu, delikatnie wdrążając się pod skórkę owocu, ale tak, by nie naruszyć gniazd nasiennych. Utnij również końcówkę owocu. Spójrz w wydrążone miejsce po skórce na koronie i poszukaj charakterystycznych zgrubień. Właśnie na nich wykonaj cięcia na owocu z góry na dół. Delikatnie pociągaj i odrywaj kolejne kawałki, a następnie wyjmij całe ziarenka i… wykorzystaj je jak tylko chcesz.
Tak obrany owoc granatu możesz zarówno po prostu przesypać do miseczki i podjadać zamiast niezdrowych chipsów i innych kalorycznych przekąsek. Możesz go również wykorzystać np. jako element pysznej sałatki, dodatek do zdrowego koktajlu i na wiele innych sposobów. Znajdź więc inspirujący przepis dla siebie i… do dzieła!
Właściwości granatu
Soczystość i ciekawy, słodkawo-cierpki smak granatu to nie jedyne powody, dla których chętnie po niego sięgamy. Na uwagę zaskakują także właściwości odżywcze i prozdrowotne tego owocu!
Przeciętny owoc granatu dostarcza ok. 160 kcal. Nie należy się jednak bać tych kalorii, bo wraz z nimi dostarczamy sobie również takich składników, jak: witaminy A, B, C, E, K, krzem, jod, fosfor, potas czy magnez.
Właściwości granatu sprawiają, że owoc ten powinien się znaleźć w diecie osób, które borykają się m.in. z nadciśnieniem, miażdżycą, podwyższonym poziomem glukozy czy złego cholesterolu. Sprawdzi się także na diecie odchudzającej z wielu powodów: reguluje poziom cukru we krwi, zawiera sporo błonnika, zastępuje niezdrowe przekąski, szybko nawadnia i syci.
Sok z granatu – jak go zrobić bez wyciskarki?
Granat zawiera ok. 70% wody. Wydawałoby się, że to idealny owoc do wyciskania soku. Niestety, wszystko psują pestki. Jak zrobić sok z granatu? Okazuje się, że nie potrzeba do tego ani sokowirówki, ani wyciskarki. Wystarczą: solidny woreczek foliowy z zamknięciem oraz wałek. Miąższ owocu umieść w worku, zamknij. Następnie delikatnie wałkuj. Żeby oddzielić tak powstały sok od pestek, możesz ponakłuwać foliowy worek albo przepuścić całość przez drobne sitko.