Jak gotować warzywa na parze?
Warzywa gotowane na parze to świetny dodatek do drugiego dania. Można je także traktować jako samodzielne danie, gdyż w połączeniu z sosem, np. koperkowym czy śmietanowym, stanowią pełnowartościowy posiłek. Tak przygotowane warzywa można też dodawać do różnego rodzaju sałatek.
Dlaczego warto gotować warzywa na parze?
Podczas gotowania we wrzącej wodzie warzywa tracą dużą część witamin i minerałów. W ten sposób pozbywamy się ok. 40% cennych dla zdrowia składników odżywczych. W wodzie ginie prawie cała witamina C, ubywa też witamin A, E i tych z grupy B. Dlatego warto przygotowywać warzywa na parze – proces ten pozwala zachować wiele z tych substancji i jednocześnie poprawia smak potraw.
Jak gotować warzywa na parze?
Na parze można gotować większość warzyw. Wyjątkiem są buraki – najlepiej piec je w folii w piekarniku. Długo paruje się marchew, ale już kalafior, brokuły, brukselka, papryka, cukinia, szpinak miękną w szybkim tempie. Można również gotować na parze warzywa mrożone Hortex.
Do parowania służą specjalne urządzenia: parowary. Mają tę zaletę, że jednocześnie można przygotowywać kilka potraw, oprócz warzyw także mięso i ryż – od razu cały obiad. Bez tych urządzeń można też się obejść. Wystarczy kupić wkładkę do garnka, lub użyć zwykłego dużego sitka. Potrzebny jest jeszcze duży garnek z dopasowaną pokrywką.
Kolejność czynności przy przygotowaniu warzyw na parze
- Do garnka wlej wodę i doprowadź do wrzenia, wkładkę z warzywami załóż dopiero po zagotowaniu wody, tak aby woda nie stykała się z warzywami.
- Warzywa pokrój na mniejsze kawałki i rozłóż równo na wkładce czy sicie. Użyj ulubionych przypraw (zioła możesz też dodać do wody). Sól i tłuszcz dodaj dopiero po podaniu na talerz.
- Załóż wkładkę na garnek z gorącą wodą (woda powinna tylko „mrugać”, nie gotować się gwałtownie), całość przykryj pokrywką.
- W razie dużego ubytku wody, do garnka dolewaj wrzątek.
- Sprawdzaj od czasu do czasu, czy warzywa są al dente.
Czas parowania zależy od rodzaju warzywa.