Co na grilla dla wegetarian? 7 przepisów na grilla bez mięsa
Szukasz inspiracji, co przyrządzić na grillu, aby wpasować się w kulinarne upodobania wegetarian? Przepisów na pyszne, zdrowe i łatwe w przygotowaniu dania nie brakuje. Ich wyśmienity smak docenią nawet zdeklarowani mięsożercy. Tanie sałatki na grilla, chrupiące warzywne szaszłyki, a może nadziewane warzywa? Wypróbuj najciekawsze pomysły na wegetariański grill!
Co na grilla? Szczypta warzywnych inspiracji
Grill wegetariański to przede wszystkim bogactwo aromatycznych warzyw, które można podawać na wiele różnych sposobów: w sałatkach, faszerowane albo nadziane na szaszłyk. Choć przy ich wyborze nie ma w zasadzie ograniczeń, to do grillowania najlepiej nadają się warzywa o zwartej strukturze. Stąd wegańskiego grilla podbijają najczęściej: cukinia, bakłażan, papryka, szparagi, cebula, kalafior, ziemniaki i pieczarki. Niektóre, np. brokuł albo bób, znakomicie smakują w pojedynkę przyrządzone jedynie z dodatkiem przypraw. Pełnię smakowych możliwości odkrywamy jednak dopiero, komponując pyszności na grilla z różnych rodzajów warzyw.
Duża dostępność i różnorodność tych produktów sprawiają, że grill bez mięsa wcale nie musi być nudny. Do jego przygotowania można wykorzystać zarówno odmiany sezonowe, jak i te niedostępne w okresie letnim. Wystarczy sięgnąć po mrożone warzywa Hortex. Zamrożone w szczycie przypadającego na nie sezonu, zachowują najlepszy smak i większość składników odżywczych.
Wegetariański grill – przepisy na zdrowe i szybkie przekąski na grilla
Dania wegetariańskie na grilla są znakomitą alternatywą dla popularnych potraw mięsnych. By zachować chrupką konsystencję delikatnych warzyw, a przede wszystkim – ich wartości odżywcze, należy pozostawić je na ruszcie od 5 do 10 minut. Do tego warto skropić je olejem lub oliwą z oliwek oraz dobrze przyprawić, co zapewni im doskonały, bogaty smak i aromat. Poniżej znajdziesz ciekawe pomysły na grilla.
Grillowane różyczki kalafiora z wegańskim parmezanem
Grillowany kalafior to świetny wybór, który zadowoli wegetarian i zaskoczy mięsożerców. Choć sezon na to warzywo przypada na miesiące zimowe, warto po nie sięgać również latem. Kalafior daje bowiem zastrzyk cennych witamin (C, B6, K) i minerałów (fosforu, potasu, wapnia).
Składniki do grillowanego kalafiora (4 porcje):
- 1 opakowanie różyczek kalafiora Hortex
- 6 łyżek masła klarowanego
- 2 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka papryki wędzonej
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka mielonego czosnku
- szczypta soli i pieprzu
- ketchup (opcjonalnie)
Składniki do wegańskiego parmezanu:
- 3 łyżki płatków drożdżowych
- 1 szklanka migdałów blanszowanych
- szczypta soli
Wykonanie:
Kalafior podgotuj przez kilka minut, aby pozostał lekko twardy. W tym czasie zalej migdały gorącą wodą i namaczaj około 10-15 minut. Następnie odcedź kalafior (możesz spróbować przekroić różyczki na pół, uważając, aby się nie rozpadły, lub pozostawić je w całości). Rozpuść masło klarowane i zmieszaj je z olejem lub oliwą oraz przyprawami (papryką ostrą i wędzoną, solą i pieprzem). Tak przygotowaną mieszanką posmaruj kawałki kalafiora. Następnie ułóż je na ruszcie i grilluj na każdej stronie do momentu, aż warzywo się zarumieni i uzyska twardość al dente. Przygotuj wegański parmezan. W tym celu zmiksuj namoczone migdały z płatkami drożdżowymi, solą i czosnkiem. Gdy kalafior będzie gotowy, posyp go wegańskim parmezanem. Możesz dodać do smaku ketchup.
Bób na grilla – pomysły na przygotowanie
Sezon na bób trwa od końca czerwca do końca sierpnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go o dowolnej porze – jest dostępny przez cały rok w postaci mrożonej. To znakomite danie na grilla dla wegetarian, które zachwyci chrupiącym smakiem, a do tego dostarczy mnóstwo wartości odżywczych. Zawiera dużo błonnika, białka, witaminy (C, E, A, K) i pierwiastki (żelazo, miedź, magnez).
Składniki (4 porcje):
- opakowanie bobu mrożonego Hortex
- 2 łyżki masła
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- parmezan
Wykonanie:
Rozmrożony bób połóż na folii aluminiowej. Dodaj masło. Całość posyp solą i pieprzem. Następnie zawiń potrawę i połóż na rozgrzany ruszt. Grilluj do momentu, aż bób osiągnie delikatną twardość i chrupkość. Wtedy przełóż danie na talerz i posyp startym parmezanem. Bób znakomicie smakuje z bagietką czosnkową lub zwykłą.
Wegetariańskie szaszłyki na grilla z brukselką
Szaszłyki to popularne danie grillowe, które daje nieograniczone możliwości łączenia ze sobą różnych składników – na patyczek możemy nadziać niemal każde warzywo. Oto jedna z propozycji z wykorzystaniem brukselki, która, choć jest warzywem jesienno-zimowym, to podana latem z mrożonki doskonale sprawdzi się na grilla wege.
Składniki (4 porcje):
- pół opakowania brukselki Hortex
- 1 czerwona papryka
- 1 duża cukinia lub 2 małe
- 1 cebula
- sól
- czosnek
- oliwa z oliwek
Wykonanie:
Brukselkę podgotuj przez kilka minut. W tym czasie umyj warzywa. Następnie pokrój cukinię na grube plastry, paprykę w kostkę, a cebulę w ćwiartki. Odcedź brukselkę. Wszystkie warzywa wrzuć do miski i wymieszaj z oliwą z oliwek i przyprawami. Składniki nadziewaj naprzemiennie na patyczki do szaszłyków i grilluj na tacce do grilla. Co jakiś czas obracaj szaszłyki do momentu, aż warzywa się zarumienią.
Grillowana papryka z brokułami, ryżem i serem pleśniowym
Ciekawe przepisy na grilla nie mogą się obejść bez papryki faszerowanej. Należy ona do najpopularniejszych dań wegetariańskich. Wygodnie się ją nadziewa, a jej smak komponuje się z wieloma innymi warzywami i nie tylko.
Składniki (4 porcje):
- 2 duże czerwone papryki
- 100 g mrożonych różyczek brokułu Hortex
- woreczek ryżu 100 g
- ok. 100 g sera pleśniowego
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Ugotuj ryż i brokuł. Ser pleśniowy pokrój w małe kostki. Papryki podziel wzdłuż na pół, usuń pestki ze środka i dokładnie umyj wszystkie kawałki. Zmieszaj ugotowany ryż, brokuł i ser pleśniowy. Dopraw solą i pieprzem. Nałóż farsz do papryki i zawiń w folię aluminiową. Grilluj do momentu, aż papryka zmięknie.
Tanie sałatki na grilla w odsłonie wege
Grill wegański to nie tylko dania główne, ale też smaczne dodatki do nich w postaci sałatek. Tworzą zgrany duet zarówno z potrawami wegetariańskimi, jak i mięsnymi. Nie może ich więc zabraknąć na stole podczas letniego posiłku w plenerze. Tym bardziej że tanie sałatki na grilla są szybkie i proste w przygotowaniu.
Sałatka na grilla z roszponką, awokado i truskawkami
Ta orzeźwiająca letnimi smakami sałatka uzupełni dania wegetariańskie na grilla i nie tylko. Możesz ją przygotować nawet poza krótkim sezonem truskawkowym. Mrożone truskawki sprawdzą się bowiem w tym daniu równie dobrze.
Składniki do sałatki (4 porcje):
- opakowanie roszponki
- 1 dojrzałe awokado
- 200 g sera typu greckiego
- 120 g mrożonych truskawek Hortex
Składniki do sosu:
- 2 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżeczka miodu
Wykonanie:
Rozmroź truskawki. Awokado obierz i pokrój w krótkie paski. Ser typu greckiego podziel na kostki. Przygotuj sos, mieszając ocet balsamiczny z miodem. Gdy wszystkie składniki będą gotowe, wyłóż je na talerz, zaczynając od roszponki. Całość polej sosem i delikatnie wymieszaj.
Sałatka z grillowanych warzyw
Grillowane warzywa zwykle przychodzą do głowy jako pierwsze, gdy brakuje pomysłu na to, co na grilla bez mięsa przygotować. Dodane do sałatki dają się odkryć w nowej formie i odsłonie smakowej.
Składniki (4 porcje):
- opakowanie warzyw greckich na patelnię Hortex
- garść rukoli
- 200 g sera typu feta
- łyż oleju
- 2 łyżki mieszanki ziaren sałatkowych
Wykonanie:
Warzywa wyłóż na tackę do grillowania i połóż ją nad rusztem. Pod koniec skrop warzywa olejem i wymieszaj z przyprawą dołączoną do opakowania lub własną, ulubioną kompozycją. Pokrój fetę w kostkę. Ziarna upraż. Gdy warzywa będą gotowe, przełóż je na talerz. Wymieszaj z fetą i ziarnami. Posyp całość świeżą rukolą.
Sałatka z fasolką szparagową i mozzarellą
Fasolka szparagowa jest lekkostrawna i znakomicie pasuje do sałatek na wegetariańskiego grilla. Jej delikatny smak komponuje się bowiem z wieloma warzywami. Jedzona przez cały rok, dostarcza organizmowi regularną porcję niezbędnych składników odżywczych (wapń, żelazo, magnez, witaminy: A, C, K).
Składniki (4 porcje):
- opakowanie fasolki szparagowej zielonej Hortex
- opakowanie mozzarelli w kulkach
- kilka (8-10) pomidorków koktajlowych
- 1 mała, czerwona cebula
- sos do sałatki
Wykonanie:
Fasolkę ugotuj, a następnie odcedź. Pomidorki koktajlowe dokładnie umyj i podziel na połówki. Przekrój kulki mozzarelli, cebulę posiekaj. Następnie zmieszaj ze sobą wszystkie składniki wraz z sosem do sałatek. I gotowe!