Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Wytrawna galaretka z warzywami bez żelatyny – pomysły

Wegetariańska galaretka z warzywami

Badania wskazują, że aż 10% Polaków deklaruje, że nie spożywa mięsa, a 6% zupełnie zrezygnowało z produktów pochodzenia zwierzęcego [1]. Dla części Polaków decyzja ta podyktowana jest chęcią przejścia na zdrowszą dietę. Inni natomiast troszczą się szczególnie o los zwierząt hodowlanych. Niestety, spora część dań kuchni polskiej oparta jest na produktach pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście, możesz wybrać roślinne zamienniki tych pyszności, przygotowując, np. wegetariańską galaretkę z warzywami zamiast galaretki mięsnej. Oto kilka naszych smacznych pomysłów. 

Galaretka bez żelatyny – czy to możliwe?

Wielu z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez pyszności zatopionych w wytrawnej galarecie. Najczęściej są to nóżki, schab czy karp, czyli nic, po co mogliby sięgać wegetarianie i weganie. Co więcej, elastyczna i jedwabista galaretka przygotowywana jest z wywaru mięsnego oraz wołowej żelatyny. Co mogą począć więc osoby niejedzące mięsa, które jednak lubią smak takich frykasów? Przyrządzić zupełnie wegetariańską wersję tego dania. Podstawą przygotowania takiego dania jest wybór odpowiedniego zamiennika tradycyjnej żelatyny.  

Jakie możemy wyróżnić bezmięsne substancje żelujące? 

  • agar-agar; 
  • pektyny; 
  • tapioka; 
  • guma ksantanowa; 
  • karagen. 

Aby wybrać idealne rozwiązanie, poznaj właściwości każdej z propozycji. Część z nich nie sprawdzi się podczas przygotowywania wegetariańskiej galaretki. Część może być niebezpieczna dla zdrowia. Jeszcze inne natomiast nadadzą się doskonale i na stałe trafią na listę twoich ulubionych składników. 

Dlaczego warto jeść więcej warzyw? - infografika

Wegetariańska galaretka – jakich składników użyć? 

Poruszając temat zamienników żelatyny, weźmy na tapet ten, który raczej nie powinien trafić na twój talerz. Karagen, bo o nim mowa, powstaje z morskich alg. Choć jest naturalny i dość powszechnie stosowany w przetworzonej, gotowej żywności, nie jest najlepszym kulinarnym wyborem. Wbrew powszechnej opinii badania wykazały, że nie ma on działania kancerogennego, lecz może podrażniać delikatne jelita. Podejrzewany jest także o wywoływanie alergii, choć nie zostało to potwierdzone naukowo [2]. Z pewnością istnieją znacznie lepsze produkty, dzięki którym przygotujesz wegetariańską galaretkę. 

Agar to kolejna nasza propozycja. Podobnie jak karagen powstaje z alg. Jest powszechnie stosowany w galaretkach, żelkach czy owocowych przetworach. Ma znacznie lepszy wpływ na układ trawienny człowieka niż pierwsza przedstawiona substancja. Usprawnia perystaltykę jelit. Uważaj jednak na jego ilość w diecie. Jedzony w nadmiarze może mieć działanie przeczyszczające. Agar jest niskokaloryczny i zawiera cenne składniki, takie jak: magnez, mangan, żelazo i kwas foliowy [3]

Pektyny najczęściej znajdziemy w składzie dżemów. To naturalny składnik jabłek, owoców, cytrusowych, skórki mango, buraków cukrowych i łupin sojowych. To błonnik, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Obecność pektyn w spożywanym jedzeniu może obniżać poziom glukozy we krwi. Redukują one także ilość złego cholesterolu LDL i pomagają pozbyć się z organizmu metali ciężkich. Doskonale leczą zaparcia. Pomagają nam nasycić się mniejszą ilością jedzenia, co skutkuje łatwiejszym utrzymaniem prawidłowej wagi. Spożywane w nadmiarze, podobnie jak agar, mogą przeczyszczać [4]

Tapioka to nieduże kulki, płatki albo mąka, które powstają z korzeni manioku. Jest to niezwykle popularne źródło węglowodanów w diecie mieszkańców Afryki. Tapioka jest kaloryczna i ma wysoki indeks, jednak niski ładunek glikemiczny. Skrobia ta jest bezglutenowa. Tapioka jest lekkostrawna, zawiera żelazo, mangan, wapń, potas, miedź, cynk i fosfor. Najczęściej znajdziemy ją w popularnym napoju bubble tea [5]

Ostatnim zamiennikiem żelatyny może być guma ksantanowa. Jest to naturalna substancja, która zagęszcza, stabilizuje i emulguje produkty spożywcze. Nie jest wchłaniana w ludzkim organizmie, jednak jak każdy błonnik usprawnia trawienie. To polisacharyd, który dostępny jest w formie kulek albo płatków. Guma ksantanowa często jest jednym ze składników bezglutenowego pieczywa. Nie wywołuje alergii, za to obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi [6].  

Szukasz pomysłu na inne, wegetariańskie pyszności? Sprawdź nasze przepisy na tradycyjne zupy bez grama mięsa

Wegetariańska galaretka z warzywami – najlepsze przepisy

Podstawą wegetariańskiej galaretki są doskonałe warzywa, dobra substancja żelująca i aromatyczny wywar warzywny. 

Przygotowywanie galarety rozpocznij od bulionu. Oto prosty przepis. 

Składniki: 

  • marchew – 3 sztuki; 
  • korzeń pietruszki – 1,5 sztuki; 
  • seler – ⅓ sztuki; 
  • por – 1 sztuka; 
  • cebula – 1 sztuka; 
  • czosnek – 3 ząbki; 
  • ziele angielskie – 5 ziaren; 
  • liść laurowy – 5 sztuk; 
  • sos sojowy – 7 łyżek; 
  • oliwa z oliwek – 3 łyżki; 
  • sól i pieprz – do smaku 
  • natka pietruszki – ½ pęczka. 

Przygotowanie: 

  1. Wszystkie warzywa dokładnie wyszoruj szczoteczką. Te korzeniowe, cebulę i czosnek natrzyj oliwą z oliwek i dopraw solą i pieprzem. Przełóż je na blachę i piecz, aż się porządnie przyrumienią. 
  2. Upieczone warzywa włóż do garnka razem z porem i przyprawami. Zalej wodą i gotuj co najmniej 2 godziny. Dodaj sos sojowy. 
  3. Całość posyp natką pietruszki i dopraw tak, jak lubisz. 

Sałatka jarzynowa w galarecie 

Sałatka jarzynowa to klasyka polskiej kuchni. Podanie jej w wegetariańskiej galarecie jest ciekawym urozmaiceniem. Możesz zaserwować to danie zarówno podczas świątecznego śniadania, jak i imprezy imieninowej. 

Składniki: 

  • ​​​groszek zielony mrożony Hortex – 1 szklanka; 
  • ​​​marchewka mini mrożona Hortex – 1 szklanka; 
  • ziemniak – 2 sztuki; 
  • korzeń pietruszki – 1 sztuka; 
  • por – ½ sztuki; 
  • ogórek kiszony – 2 sztuki; 
  • jajko – 3 sztuki; 
  • jabłko – 1 sztuka; 
  • wegański majonez – 100 g; 
  • agar-agar – 1 1/2 łyżki; 
  • bulion warzywny – 1 litr. 

Przygotowanie: 

  1. Mrożone warzywa ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ziemniaki oraz pietruszkę obierz i gotuj do miękkości. Jajka powinny być ugotowane na twardo. 
  2. Pokrój ziemniaki, pietruszkę, ogórki kiszone, jajko i jabłko w kostkę. 
  3. Zagotuj bulion i dodaj do niego agar-agar. Gotuj na małym ogniu ok. 3 minuty. 
  4. Warzywa ułóż warstwowo w foremce.  
  5. Całość zalej mieszanką bulionu i agaru. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie przełóż do lodówki, aby całość stężała. 
  6. Delikatnie wyjmij galaretę z formy. Podawaj ją z kleksem wegańskiego majonezu. 

Zielona galareta pełna witamin 

Zielone warzywa nie tylko kuszą swoją barwą, lecz również dużą zawartością ​​witamin​, m.in. C, K, E i tych z grupy B [7]​. Brokuł znany jest ze swoich antynowotworowych właściwości [8]. Brukselka pełna jest przeciwutleniaczy [9]. Groszek zapobiega niedokrwistości [10]. Natomiast bób jest świetnym źródłem roślinnego białka. Wszystkie te warzywa doskonale sprawdzą się jako składniki pysznej galaretki wegetariańskiej. 

Składniki: 

Przygotowanie: 

  1. Wszystkie mrożone warzywa ugotuj w lekko osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 
  2. Cebulę drobno posiekaj, podobnie jak kolendrę. 
  3. Kaszę jaglaną ugotuj zgodnie z instrukcją i gdy ostygnie, ulep z niej zwarte kulki. 
  4. Gotowane warzywa, kolendrę, cebulę oraz przyprawy wymieszaj w misce i przełóż do foremki, układając pomiędzy nimi kulki z kaszy. 
  5. Zagotuj bulion i dodaj do niego agar-agar. Gotuj jeszcze 3 minuty. 
  6. Zalej warzywa bulionem z agarem i pozostaw do ostygnięcia. 
  7. Gdy galareta stężeje, wyjmij ją z formy i przełóż na duży talerz. Przed podaniem skrop każdą porcję sokiem z cytryny. 

1 Wegetarianie i weganie w Polsce. Już 10 procent z nas jest wegetarianami, a 6 procent – weganami [WYNIKI RAPORTU]
2 Karagen (E407): czy i dla kogo może być szkodliwy? (vitapedia.pl)  
3 Agar (E406): co to jest, szkodliwość, jak stosować (vitapedia.pl)  
4 Pektyna: co to jest · jakie ma zastosowanie · jak stosować (vitapedia.pl)  
5 Tapioka: co to jest • wartości odżywcze • zastosowanie – Vitapedia  
6 Guma ksantanowa (E415): co to jest, szkodliwość, gdzie występuje (vitapedia.pl)  
​​7​ Najzdrowsze zielone warzywa – właściwości zdrowotne warzyw (zdrowiewpraktyce.pl) ​​ 
8 Brokuły: wartości odżywcze i właściwości dla których warto go jeść (vitapedia.pl)  
9 Brukselki. Wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne i zdrowe przepisy (dietetycy.org.pl) 
10 Groszek zielony warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze groszku zielonego (ekologia.pl)  

Pozostałe porady