Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Wigilijny kompot z suszu – jak go przygotować?

wigilijny kompot z suszu - przepis

Wieczerza wigilijna to szczególny posiłek, jedyny taki w roku. Jej szczególnym wyróżnikiem jest tradycja: określona liczba dań, postne potrawy z kapusty, ryb, grzybów i maku. A do picia podawany kompot z suszonych owoców. Jak go przygotować? Poznajcie nasz przepis na kompot z suszu!

Kompot z suszu – składniki

Kompot z suszonych owoców jest nie tylko smaczny i dobrze zaspokaja pragnienie, ale też reguluje trawienie. Ta ostatnia zaleta jest warta podkreślenia, bo potrawy wigilijne są ciężkostrawne a i spożywamy ich tego wieczoru więcej niż zwykle. Kompot ułatwia pracę obciążonemu układowi pokarmowemu. Co należy kupić, ewentualnie wyjąć ze spiżarni, by uzyskać zdrowy i aromatyczny napój? Przepis na kompot z suszu jest naprawdę prosty! Co warto podkreślić, suszone owoce są już na tyle słodkie, że nie trzeba dodatkowo dosładzać napoju, dlatego poniższy cukier/miód należy potraktować opcjonalnie.

Na 3 – 4 litry kompotu z suszu będziesz potrzebować:

  • 20 dkg suszonych jabłek
  • 20 dkg suszonych (albo wędzonych) śliwek

Przyprawy:

  • 5 goździków
  • 3 plasterki imbiru
  • odrobina cynamonu lub kawałeczek kory cynamonowej
  • kawałeczek wanilii lub łyżeczka cukru waniliowego
  • pół szklanki cukru lub 2-3 łyżki miodu

Susz wigilijny wybieramy pod swoje indywidualne preferencje smakowe. Przepis możesz modyfikować, dodając inne suszone owoce: morele, figi, rodzynki lub rezygnując ze słodzenia kompotu. Warto wzbogacić smak dodając startą skórkę z pomarańczy lub z cytryny. Kompot z suszonych owoców ma zbyt bladą barwę? Dla intensywniejszego koloru można dodać garść mrożonych owoców Hortex.

Kompot z suszu – kolejność czynności

Jak zrobić kompot z suszonych owoców? Zacznij od przepłukania suszu. Następnie przełóż go do garnka i zalej ciepłą wodą, by był całkowicie zakryte. Pozostaw na około 3 godziny. Po tym czasie dolej wody (część płynu wchłoną owoce), dodaj przyprawy. Gotuj na bardzo małym ogniu przez pół godziny.

Po ugotowaniu wyjmij goździki (pozostawione mogą nadać kompotowi gorzki smak), dodaj startą skórkę z pomarańczy/cytryny. Sprawdź, czy napój wymaga dosłodzenia.

Na stół wigilijny kompot podawaj mocno schłodzony, w dzbanku udekorowanym plasterkami pomarańczy.

Kompot z suszu właściwości prozdrowotne

Kompot z suszu nie jest często doceniany przez dzieciaki ze względu na jego charakterystyczny smak, niemniej można go zmienić, dodając odrobinę miodu, cynamonu i kardamonu, które neutralizują smak wędzonki. Dorośli doceniają ten napój ze względu na jego właściwości prozdrowotne. Otóż jak się okazuje, susz na kompot to źródło wielu cennych składników, zwłaszcza  błonnika poprawiającego pracę jelit, a także przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za usprawnienie przepływu krwi.

Popijany do posiłku kompot wigilijny dostarcza nam cennych witamin z  grupy B, witaminę K oraz witaminę E. Z kolei zawarty w owocach potas wspomaga pracę serca. I, co najważniejsze, suszone śliwki uchodzą za naturalny środek przeczyszczający, dlatego niwelują ewentualne problemy z zaparciami! Jak widać, właściwości prozdrowotne kompotu z suszu na wieczerzę dla naszego zdrowia są nie do podważenia. Pijmy go zatem na zdrowie!

Pozostałe porady