Ikona facebookIkona linkedinIkona instagramIkona youtube

Smoothie z mrożonych owoców – czy jest równie zdrowe, jak ze świeżych?

Smoothie z mrożonych owoców

Czy mrożonki są zdrowe? Czy można je stosować wymiennie ze świeżymi produktami? Czy mrożone owoce nadają się do koktajli? Co roku w sezonie jesienno-zimowym te pytania wracają jak bumerang, królując wśród haseł wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Trudno się temu dziwić – podczas chłodnych miesięcy dostęp do świeżych produktów jest mocno ograniczony, a przecież zbilansowana dieta stanowi jeden z filarów niezwykle istotnej w tym czasie odporności. Tymczasem na temat mrożonek wciąż krąży wiele mitów, podważających ich jakość. Jak to więc z nimi jest? Czy są wartościowe? I czy można z nich zrobić dobre, owocowe smoothie? Wyjaśniamy.

Czy mrożone owoce są zdrowe?

Jednym z mitów dotyczących mrożonek jest przekonanie, że proces mrożenia pozbawia surowce (czyli warzywa i owoce) większości witamin, więc w rezultacie nie są wcale zdrowe. Nie jest to prawda. Przeciwnie – głębokie mrożenie (optymalna temperatura to -24oC) to najlepsza forma konserwowania produktów spożywczych, która pozwala na zachowanie ich cennych właściwości.

Dowód? Naukowcy z University of California porównali zawartość witamin A, B2, C i E w ośmiu rodzajach świeżych oraz mrożonych warzyw i owoców (truskawek, jagód, groszku, fasolki szparagowej, kukurydzy, brokułu, szpinaku i marchwi). Zgodnie z wynikami ich badania nie ma większych różnic pomiędzy zawartością składników odżywczych w zamrożonych oraz świeżych produktach spożywczych. Co ciekawe, mrożone jagody, kukurydza i fasolka miały w sobie nawet więcej witaminy C niż ich nieprzetworzone formy[1].

Co jest lepsze: warzywa i owoce mrożone czy sprowadzane z zagranicy?

Kolejnym mitem jest przekonanie, iż owoce i warzywa w postaci świeżej zawsze są lepsze niż te zamrożone. Trzeba jednak pamiętać, że poza sezonem w sklepach możemy kupić wyłącznie produkty zagraniczne, które najczęściej uprawiane są w szklarniach, na specjalnych podłożach z dodatkiem sztucznych nawozów. A to nie pozostaje bez wpływu na ich jakość, aromat i smak.  

W dodatku surowce często są zbierane w jeszcze niedojrzałej postaci, a zatem mają mniejszą zawartość witamin i minerałów. Do kolejnego ubytku wartości odżywczych przyczynia się sam transport (zwłaszcza, jeśli w drodze warzywa i owoce nie są trzymane w specjalnej chłodni). Co więcej, by surowe produkty przetrwały długą podróż, poddane zostają specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym, zwłaszcza woskowaniu, które ma chronić je m.in. przed utlenieniem i pleśnią[2]. Dlatego przed spożyciem takich produktów należy je porządnie wyszorować.

Tymczasem owoce na dobrej jakości mrożonki, takie jak Hortex, zbiera się w szczycie sezonu, kiedy są najzdrowsze i najsmaczniejsze. Do mrożenia wybiera się tylko najlepsze surowce i mrozi w kilka godzin po zbiorach, więc straty witamin są znikome. Co ważne, tuż przed mrożeniem owoce są blanszowane, czyli poddane krótkotrwałemu działaniu gorącej pary wodnej. Proces ten ogranicza dalszą utratę cennych składników odżywczych, a dodatkowo chroni produkty przed rozwojem drobnoustrojów, które mogą zmieniać ich kolor lub smak, a także powodować psucie. Sięgając po wysokiej jakości mrożonki Hortex możemy więc mieć pewność, że będą stanowiły wartościowy składnik naszej codziennej diety.

Zalety mrożonek Hortex - infografika

Jak wybrać dobre mrożonki i jak je przechowywać?

Wybierając mrożonki w sklepie upewnijmy się, że przez cały czas były przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Jak to zrobić? Wystarczy poruszać opakowaniem. Zamrożone owoce powinny luźno przemieszczać się po torebce. Jeśli są zbrylone albo przywierają do opakowania to znak, że przez jakiś czas były przechowywane w niewłaściwej temperaturze i doszło do częściowego rozmrożenia produktu i ponownego zamrożenia. Takie mrożonki nie nadają się już do użytku.

Warto również pamiętać o tym, że mrożonki nie mają nieograniczonego czasu ważności do spożycia, a ich długie przechowywanie (zwłaszcza w domowych zamrażarkach, które nie osiągają tak niskich temperatur, jak te przemysłowe) prowadzi do stopniowego utleniania i utraty wartości spożywczych. Owoce należy więc wykorzystać w ciągu maksymalnie 12 miesięcy od zakupu.

Smoothie z mrożonych owoców – przepisy

Skoro wiemy już, że mrożone owoce są równie dobre co świeże, sezonowe produkty, zobaczmy, jak zrobić z nich pyszny, odżywczy lub orzeźwiający koktajl typu smoothie.  

Istnieją dwie szkoły przygotowywania smoothies z mrożonych owoców: możemy wcześniej je rozmrozić (np. zostawiając je na całą noc w lodówce) lub używać zamrożonych (o ile nasz blender nadaje się do rozdrabniania tak twardych produktów). W tym drugim przypadku otrzymamy napój gęstszy i bardziej orzeźwiający, przypominający swoją konsystencją shake’a. Co ważne – owoców z mrożonek nie trzeba myć, ponieważ zostały umyte przed pakowaniem.

Jakie dodatki pasują do mrożonych owoców?

Nie ma jednej ścisłej listy produktów, które dobrze komponują się z mrożonymi owocami, i które powinniśmy uwzględnić w swoim smoothie. To, co dodajemy do naszego koktajlu powinno zależeć wyłącznie od naszych preferencji smakowych. W zależności od doboru składników smoothie może być po prostu lekkim, niskokalorycznym napojem lub stanowić pełnowartościowy posiłek. Wystarczy dodać do niego płatki (np. owsiane, jaglane) lub siemię lniane, by otrzymać zdrowe i sycące śniadanie albo godny zamiennik lunchu zabieranego do pracy.

Szukasz pomysłów na dobre smoothie? Zainspiruj się naszymi propozycjami. Każdą z nich wykonasz w ten sam sposób – umieść wszystkie składniki w wyższym pojemniku, zblenduj na gładko i przelej do szklanki.

Pomysły na smoothie z mrożonych owoców Hortex - infografika

Smoothie jagodowe

Składniki:

Smoothie z mrożonych truskawek i banana

Składniki:

Smoothie z malinami

Składniki:

Smoothie z awokado

Składniki:

Smoothie wiśniowe

Składniki:

Smoothie z burakiem

Składniki:

Warto zawsze mieć w domu co najmniej jedno opakowanie ulubionych owoców mrożonych Hortex, by w razie potrzeby móc z nich przygotować zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Taki koktajl dodaje mnóstwo energii nawet w najbardziej ponury dzień.


[1] Zob. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25526594/

[2] Zob. http://www.kups.org.pl/nowe-substancje-chroniace-owoce-podczas-dlugotrwalego-transportu-944

Pozostałe porady