Jak zrobić naleśniki? Sprawdzony przepis na naleśniki
Naleśniki to ukochana potrawa wielu z nas. Nie ma się czemu dziwić: ciepłe, aromatyczne, podawane na dziesiątki sposobów zachwycą nawet największego łasucha. Pozostaje więc tylko jedno pytanie: jak je przyrządzić, by były naprawdę smaczne? Poniżej dowiesz się, jak przygotować ciasto zarówno na te puszyste, jak i cienkie naleśniki odpowiednie do jedzenia na słono jako danie obiadowe oraz na słodki deser. A więc: jak zrobić naleśniki?
Przepis na naleśniki – co jest potrzebne?
Metod przygotowania naleśników jest naprawdę sporo, ale podstawowe składniki są zawsze takie same.
- Po pierwsze, potrzebujesz mleka. Najlepiej, by było to mleko pełnotłuste, które zagwarantuje bardziej „kremowy” smak.
- Po drugie – mąki. W wersji tradycyjnej powinna być to mąka pszenna, najlepiej typu 450. Ale jeśli chcesz, by Twoje naleśniki były bardziej „fit” – możesz wybrać też mąkę orkiszową czy żytnią.
- Po trzecie – jajka. Najlepiej te od kur z wolnego wybiegu lub hodowli ekologicznej.
- Po czwarte zaś – coś do smażenia. Najczęściej wybierany jest olej, a w wersji dietetycznej możesz postawić również na olej kokosowy w bardzo niewielkiej ilości.
Jak zrobić ciasto na naleśniki?
Od tego zaczynamy całą przygodę. Zadanie nie jest skomplikowane. Podamy Ci dwie wersje, według których możesz je skomponować:
Klasyczne, puszyste naleśniki: takie, jak robiła mama czy babcia. Potrzebujesz: 2 szklanki mąki, 2 szklanki mleka, 2 jajka i ok. ½ szklanki mineralnej wody gazowanej oraz szczypty soli. Połącz ze sobą dokładnie składniki, roztrzepując je intensywnie tak, by nie było grudek.
Cienkie naleśniki: potrzebujesz: 1,5 szklanki mąki, 1 szklankę wody, ¾ szklanki mleka, 2 jajka, szczyptę soli i łyżeczkę oleju. Wodę wymieszaj z mlekiem i dodaj żółtka. Białka ubij na sztywną pianę. Do wody i mleka z żółtkami stopniowo dodawaj mąkę, aż ciasto będzie jednolite. Na koniec dodaj sól i odrobinę oleju oraz pianę z białek. Tak przygotowaną mieszankę odstaw do lodówki na godzinę.
Smażenie naleśników
Nie potrzebujesz dużych ilości oleju. Wystarczy delikatnie natłuszczona i dobrze rozgrzana patelnia. Gdy będzie naprawdę ciepła, wlej na nią, na przykład chochlą do zupy, odpowiednią porcję ciasta i smaż, aż na wierzchu zaczną się pojawiać bąbelki. Gdy tak się stanie, przewróć naleśnika na drugą stronę – najlepiej, po prostu podrzucając go na patelni i podsmaż z drugiej strony. Gotowe!
Z czym serwować naleśniki?
Tu masz już pełną swobodę. Lubisz klasykę na słodko? Wersja z serem białym i śmietaną oraz cukrem lub dżemem truskawkowym jest jak najbardziej w cenie. Możesz je również podać z owocami (truskawkami, malinami, porzeczkami, wiśniami) i w innych słodkich konfiguracjach. Nie masz czasu na pieczenie ciasta, a naszła Cię ochota na szarlotkę? Naleśniki z jabłkiem i cynamonem mogą zadowolić Twoje kubki smakowe! Dla łasuchów – naleśniki z bananami i kremem czekoladowym. A jeśli wolisz bardziej wytrawnie? Najpopularniejsze są naleśniki ze szpinakiem, ale w grę wchodzą np. kapusta z grzybami, papryka i ser żółty czy pasta z jarmużu. Smacznego!
Naleśniki fit, bezglutenowe, bez mleka? Każdy wybierze coś dla siebie
Naleśniki mają jeszcze jedną fantastyczną zaletę – elastyczność. I nie chodzi tu tylko o miękkie ciasto! Danie to łatwo przerobić na wersję fit, bezlaktozową czy bezglutenową. Zmiana mąki np. z typu 450 na razową sprawi, że naleśniki będą obfitowały w błonnik i składniki mineralne. Zamień mleko na roślinne, zrezygnuj z jajek – wersja wegańska gotowa! Użyj mąki gryczanej, aby przygotować naleśniki bezglutenowe. Także dodatki do naleśników można z łatwością dostosować do swojej diety. Przygotuj farsz soczewicowy, fasolowy albo ze szpinaku i tofu, żeby ugotować pożywne danie obiadowe bez sięgania po mię