Jak gotować fasolkę szparagową?
Fasolka szparagowa jest lubianym warzywem nie tylko ze względu na smak, ale i wartości odżywcze. Żółta fasola zawiera dużo potasu i fosforu, zielona – witaminy A, C i E oraz kwasu foliowego. Warzywo wspomaga ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników, a więc zapobiega szybkiemu starzeniu się skóry. Może być podawana zarówno jako samodzielne danie (gotowana fasolka szparagowa z dodatkiem masła i bułki tartej), jak i jako dodatek do dań głównych. Jak ją gotować, by w pełni wykorzystać jej walory?
Fasolka szparagowa żółta i zielona
Najpopularniejsze odmiany fasolki szparagowej to: żółta i zielona. Różnią się nie tylko kolorem. Fasola żółta jest delikatniejsza w smaku. Natomiast zielona fasolka szparagowa ma bardziej wyrazisty smak.
Jak przygotować fasolkę szparagową do gotowania?
Do jedzenia wybieramy zdrowe strąki, bez uszkodzeń i przebarwień. Odcinamy z obydwu stron końcówki oraz pozbywamy się włókna znajdującego się przy „zamknięciu” strąka (w bardzo młodej fasolce włókna nie ma). Następnie dokładnie myjemy strąki w letniej wodzie. Duże strąki można przeciąć na mniejsze kawałki.
Świeża fasolka szparagowa jest dostępna tylko w sezonie. Jednak można cieszyć się smakiem tego warzywa przez cały rok, korzystając z mrożonek Hortex. Dostępna jest zielona fasolka szparagowa i żółta fasolka. Mrożone zachowują większość wartości odżywczych, są smaczne i łatwe do przygotowania.
Jak gotować fasolkę szparagową?
Oczyszczone i umyte strąki wrzucamy do lekko osolonej wrzącej wody. Na pół kilograma fasolki potrzebujemy 2 litry wody i łyżeczkę soli. Warzywa mrożone nie wymagają rozmrażania, od razu wrzucamy je do gotującej się wody.
Czas gotowania należy liczyć od ponownego zagotowania wody.
Fasolkę żółtą i zieloną należy gotować od 5 do 20 minut (młoda fasola potrzebuje mniej czasu, starsza – potrzebuje gotować się nieco dłużej).
Najlepiej w trakcie gotowania sprawdzać miękkość strąków przez nakłuwanie widelcem albo próbowanie. Nie doprowadzać do rozgotowania.
Fasolka najlepiej smakuje zaraz po ugotowaniu, polana zasmażoną startą bułką.
Dania z fasolki szparagowej
Warto do swojej diety wprowadzić dania z fasolki szparagowej. Jej właściwości i zawarte w niej składniki odżywcze pozytywnie wpłynął na działanie organizmu. Dania z fasolki nie muszą być nudne i mdłe! Wystarczy postawić na ciekawe przepisy!
Zupa z fasolki szparagowej – przepis
Zupa z fasolki szparagowej lub po prostu zupa fasolkowa może być przygotowana zarówno z żółtej, jak i zielonej odmiany tego warzywa.
- Najpierw pokrojoną w kostkę cebulę podduszamy na patelni. Dodajemy do niej pokrojonego pora oraz czosnek.
- Następnie dorzucamy cienkie plasterki marchewki oraz ziemniaki. Całość smażymy przez kilka minut i zalewamy bulionem.
- Doprawiamy do smaku pieprzem i solą, wrzucamy ziele angielskie i liść laurowy. Można także urozmaicić zupę odrobiną kurkumy.
- Gdy całość chwilę się już gotuje, dodajemy fasolkę (uwaga! Jeśli wykorzystujemy mrożoną fasolkę, wsypujemy ją po rozmrożeniu!).
- Po ugotowaniu wyłączamy ogień, zaprawiamy zupę śmietaną i dosypujemy koperek. Zupa z fasolki szparagowej doskonale smakuje z pieczywem.
Fasolka szparagowa z bułką tartą
Młodą fasolkę szparagową oczyszczamy z końcówek i dokładnie płuczemy. Wrzucamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Dosypujemy łyżeczkę soli i doprowadzamy do wrzenia. Fasolka szparagowa powinna być gotowana do miękkości – zazwyczaj trwa to około 15-20 minut. Odcedzamy. Na patelni roztapiamy masło i mieszamy je z bułką tartą. Następnie mieszamy wszystko razem. Ważne, by dokładnie połączyć składniki i dopilnować, by wszystkie kawałki fasolki obtoczyły się w bułce tartej. Doprawiamy do smaku i podajemy na ciepło.