Jak rozmrozić owoce i warzywa?
Mrożenie to jeden z najłatwiejszych sposób na przedłużenie świeżości sezonowych owoców i warzyw. Jednak by mrożonki mogły dostarczyć nam niezbędnych witamin i minerałów, a przy tym smakowały podobnie do surowych produktów, trzeba je również umiejętnie rozmrozić. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czy wszystkie mrożonki wymagają rozmrożenia?
Zacznijmy od tego, że nie wszystkie mrożone warzywa i owoce muszą być rozmrożone przed zjedzeniem. Mrożonych owoców tak naprawdę wcale nie trzeba rozmrażać! Doskonale smakują tuż po wyjęciu z opakowania, np. jako składnik orzeźwiającego koktajlu czy sycącego smoothie bowl (tutaj najlepiej sprawdzą się maliny i jagody). Rozmrożenia nie wymagają też owoce, które chcemy wykorzystać do pieczenia ciasta i te przeznaczone na kompot (wystarczy wrzucić je do wrzącej wody).
Mrożonki warzywne – kiedy rozmrażanie nie jest potrzebne?
Również warzywa, które chcemy wykorzystać do gotowania, nie muszą być wcześniej rozmrożone. Po wyjęciu z zamrażarki wrzucamy je od razu do wrzątku albo gotujemy na parze (w naczyniu ze specjalną nakładką). Aby nie utraciły swojej konsystencji i jędrności i nie stały się mało apetyczną papką, starajmy się gotować je jak najkrócej. Warto też zjeść je od razu po przygotowaniu – odgrzewane tracą swój doskonały smak.
Rozmrożenia nie wymagają też mieszanki warzywne przeznaczone do smażenia na patelni czy pieczenia w piekarniku. Chociaż warzywa, które łatwo zbierają wilgoć, jak szpinak, warto wcześniej wstępnie rozmrozić, by odsączyć z nich nadmiar wody. Robimy to jednak tylko wtedy, gdy chcemy użyć szpinaku do pieczenia.
Rozmrażanie owoców i warzyw – jak to robić prawidłowo?
Mrożone owoce nie muszą, ale mogą być rozmrożone przed spożyciem. Ale już warzywa, które chcemy zjeść na surowo, np. w postaci sałatki czy pasty do smarowania pieczywa, muszą być wcześniej rozmrożone. Można to zrobić na kilka prostych sposobów.
- Rozmrażanie w lodówce
Najbezpieczniejszym sposobem rozmrażania owoców i warzyw jest umieszczenie ich w lodówce, na dolnej półce. Niska temperatura ograniczy rozwój szkodliwych mikroorganizmów, a dodatkowo sprawi, że warzywa i owoce nie stracą swoich cennych wartości odżywczych, czyli witamin i minerałów.
Wolne rozmrażanie pozwoli też zachować produktom pełnię smaku i aromatu i nie wpłynie na zmianę ich konsystencji i jędrności. Ale zasada ta dotyczy tylko rozmrażania w lodówce! Nie zaleca się długotrwałego rozmrażania warzyw i owoców w temperaturze pokojowej. Ciepłe otoczenie sprzyja szybszemu namnażaniu się szkodliwych bakterii, a dodatkowo powoduje większe straty witamin (zwłaszcza witaminy C, która najszybciej się utlenia).
- Rozmrażanie w mikrofalówce i piekarniku
Innym, zdecydowanie szybszym sposobem na rozmrożenie owoców i warzyw jest umieszczenie ich w mikrofalówce czy piekarniku wyposażonym w specjalny program do rozmrażania. Cały proces jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje większych strat cennych witamin ani nie pogarsza wyglądu i smaku produktów.
- Rozmrażanie owoców przy pomocy wody
Jeśli zależy nam na czasie, a nie dysponujemy mikrofalówką ani piekarnikiem z odpowiednimi programami do rozmrażania, owoce możemy delikatnie przelać letnią wodą, a później bardzo ostrożnie je odcisnąć (nie za mocno, aby nie pozbyć się też soku, który jest bogatym źródłem witamin). Ten sposób może jednak naruszyć delikatną strukturę owoców i pogorszyć ich wygląd.
Dowiedz się, co zrobić, aby mrożone zachowały ładny wygląd.
Ważne: Raz rozmrożonych produktów nie wolno ponownie zamrażać, bo stają się doskonałą pożywką dla niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Należy je zużyć od razu po rozmrożeniu. |